10AS048K3F35I2SG
Mfr.Part #
10AS048K3F35I2SG
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 1152FBGA
Height Seated (Max) :
3.5mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Width :
35mm
Speed :
1.5GHz
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Power Supplies :
0.9V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Supply Voltage :
0.9V
Length :
35mm
Terminal Pitch :
1mm
Number of Inputs :
Datasheets
10AS048K3F35I2SG
Altera (Intel) 10AS048K3F35I2SG
-40°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 396 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
On this SoC, there is Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor.Assigned with the package 1152-BBGA, FCBGA, this system on a chip comes from the manufacturer.The 256KB RAM implementation of this SoC chip ensures efficient performance for users.Using the MCU, FPGA technique, this SoC design's internal architecture is simple.It is a member of the Arria 10 SX series.Temperatures should be -40°C~100°C TJ on average for this SoC meaning.In addition, this SoC security combines FPGA - 480K Logic Elements.It is packaged in a state-of-the-art Tray package.As a whole, this SoC part includes 396 I/Os.It is recommended to use a 0.9V power supply.In the SoCs wireless, voltages above 0.93V are considered unsafe.This SoC system on a chip can run on a power supply that is at least 0.87V.Different designing requirements can be met with FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY.There are 396 outputs available on this SoC.A power supply of 0.9V is required to run system on chip.On the SoC chip, there are 396 inputs available for use.Logic system on chips consist of 480000 logic cells.