10AS016C4U19I3LG
Mfr.Part #
10AS016C4U19I3LG
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 484UBGA
Supply Voltage :
0.9V
Height Seated (Max) :
3.25mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Power Supplies :
0.9V
JESD-30 Code :
S-PBGA-B484
Width :
19mm
Speed :
1.5GHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Terminal Pitch :
0.8mm
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Length :
19mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
10AS016C4U19I3LG
Altera (Intel) 10AS016C4U19I3LG
484 Terminations -40°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 192 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
Based on the core processor(s) Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™, this SoC is built.Package 484-BFBGA is assigned to this system on a chip by the manufacturer.The SoC chip provides users with reliable performance because it is implemented with 256KB RAM.This SoC design employs the MCU, FPGA technique for its internal architecture.The system on a chip is part of the series Arria 10 SX.This SoC meaning should have an average operating temperature of -40°C~100°C TJ.It is important to note that this SoC security combines FPGA - 160K Logic Elements.A state-of-the-art Tray package houses this SoC system on a chip.192 I/Os are included in this SoC part.A 0.9V power supply is recommended.The SoCs wireless is considered unreliable if the voltage exceeds 0.93V.At least 0.87V can be supplied as a power source.The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be reconfigured to meet a variety of design requirements.In total, there are 484 terminations, which makes system on a chip possible.A SoC chip with 192 outputs is available.A power supply of 0.9V is required.A SoC chip with 192 inputs is available.A logic SoC has 160000 logic cells.