10AS016E3F27I2SG
Mfr.Part #
10AS016E3F27I2SG
Package / Case
672-BBGA, FCBGA
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 672FBGA
JESD-30 Code :
S-PBGA-B672
Supply Voltage :
0.9V
Terminal Pitch :
1mm
Power Supplies :
0.9V
Number of Terminations :
672
Number of Outputs :
240
Package / Case :
672-BBGA, FCBGA
Qualification Status :
Not Qualified
Factory Lead Time :
8 Weeks
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Number of I/O :
240
Height Seated (Max) :
3.25mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Length :
27mm
Number of Logic Cells :
Width :
27mm
Speed :
1.5GHz
Number of Inputs :
Datasheets
10AS016E3F27I2SG
Altera (Intel) 10AS016E3F27I2SG
672 Terminations -40°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 240 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
Based on the core processor(s) Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™, this SoC has been developed.There is a 672-BBGA, FCBGA package assigned to this system on a chip by the manufacturer.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides reliable operation.A MCU, FPGA technique is used for the SoC design's internal architecture.Arria 10 SX is the series name of this system on chip SoC.This SoC meaning should have an average operating temperature of -40°C~100°C TJ when it is operating normally.A significant feature of this SoC security is the combination of FPGA - 160K Logic Elements.There is a state-of-the-art Tray package that houses this SoC system on a chip.As a whole, this SoC part is comprised of 240 inputs and outputs.Ideally, a power supply with a voltage of 0.9V should be used.An excessive voltage of 0.93V is considered unsafe for the SoCs wireless, so voltages higher than that are not allowed.As long as it receives a power supply that is at least 0.87V, it should be able to function.In order to cater to different design requirements, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be reconfigured to serve different needs.system on a chip benefits from 672 terminations.This SoC chip is capable of having 240 outputs, which is convenient.There is 0.9V power supply requirement for this system on chip SoC.The SoC chip offers 240 inputs.System on chips of logic are comprised of 160000 logic cells.