10AS016C4U19E3SG
Mfr.Part #
10AS016C4U19E3SG
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 484UBGA
3 (168 Hours)
JESD-30 Code :
S-PBGA-B484
Length :
19mm
Power Supplies :
0.9V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Width :
19mm
Speed :
1.5GHz
Terminal Pitch :
0.8mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Height Seated (Max) :
3.25mm
Supply Voltage :
0.9V
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ
Number of Logic Cells :
Datasheets
10AS016C4U19E3SG
Altera (Intel) 10AS016C4U19E3SG
484 Terminations 0°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 192 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
There are Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processors in this SoC.This system on a chip is packaged as 484-BFBGA by the manufacturer.As this SoC chip has 256KB RAM implemented, it provides reliable performance to its users.In terms of internal architecture, this SoC design uses the MCU, FPGA method.The Arria 10 SX series contains this system on chip SoC.It is expected that this SoC meaning will operate at 0°C~100°C TJ on average.There is one thing to note about this SoC security: it combines FPGA - 160K Logic Elements.In the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip is housed.This SoC part has a total of 192 I/Os.A power supply with a 0.9V rating is recommended.There is no safe voltage for the SoCs wireless above 0.93V.Power supply should be at least 0.87V.A re-configurable FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be used for a variety of designing purposes.It is really beneficial to have system on a chip since there are 484 terminations in total.Using this SoC chip, you have the option of having 192 outputs.There is 0.9V power supply required for system on chip.There are 192 inputs available on the SoC chip.160000 logic cells are present in logic system on chips.