10AS016C3U19I2SG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10AS016C3U19I2SG
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
484-BFBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 484UBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
System On Chip (SoC)
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Width :
19mm
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
JESD-30 Code :
S-PBGA-B484
Number of Logic Cells :
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
Series :
Arria 10 SX
HTS Code :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Length :
19mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Inputs :
192
Package / Case :
484-BFBGA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Qualification Status :
Not Qualified
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of I/O :
192
Primary Attributes :
FPGA - 160K Logic Elements
Number of Outputs :
Power Supplies :
0.9V
Terminal Form :
Ball
Speed :
1.5GHz
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
RAM Size :
256KB
Supply Voltage :
0.9V
Number of Terminations :
484
Terminal Pitch :
0.8mm
Architecture :
MCU, FPGA
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tray
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Height Seated (Max) :
3.25mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Position :
BOTTOM
Datasheets
10AS016C3U19I2SG
Altera (Intel) 10AS016C3U19I2SG
484 Terminations -40°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 192 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
Based on the core processor(s) Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™, this SoC has been developed.There is a 484-BFBGA package assigned to this system on a chip by the manufacturer.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides reliable operation.A MCU, FPGA technique is used for the SoC design's internal architecture.Arria 10 SX is the series name of this system on chip SoC.This SoC meaning should have an average operating temperature of -40°C~100°C TJ when it is operating normally.A significant feature of this SoC security is the combination of FPGA - 160K Logic Elements.There is a state-of-the-art Tray package that houses this SoC system on a chip.As a whole, this SoC part is comprised of 192 inputs and outputs.Ideally, a power supply with a voltage of 0.9V should be used.An excessive voltage of 0.93V is considered unsafe for the SoCs wireless, so voltages higher than that are not allowed.As long as it receives a power supply that is at least 0.87V, it should be able to function.In order to cater to different design requirements, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be reconfigured to serve different needs.system on a chip benefits from 484 terminations.This SoC chip is capable of having 192 outputs, which is convenient.There is 0.9V power supply requirement for this system on chip SoC.The SoC chip offers 192 inputs.System on chips of logic are comprised of 160000 logic cells.