10AS016E3F27I1SG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10AS016E3F27I1SG
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
672-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 672FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
System On Chip (SoC)
Surface Mount :
yes
Number of Outputs :
240
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Package / Case :
672-BBGA, FCBGA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage :
0.9V
Width :
27mm
Terminal Position :
BOTTOM
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Architecture :
MCU, FPGA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Speed :
1.5GHz
HTS Code :
Number of I/O :
240
Terminal Pitch :
1mm
Primary Attributes :
FPGA - 160K Logic Elements
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Series :
Arria 10 SX
JESD-30 Code :
S-PBGA-B672
Packaging :
Tray
RAM Size :
256KB
Number of Logic Cells :
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Power Supplies :
0.9V
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Form :
Ball
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Height Seated (Max) :
3.25mm
Number of Inputs :
Length :
27mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Terminations :
672
RoHS Status :
RoHS Compliant
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
Datasheets
10AS016E3F27I1SG
Altera (Intel) 10AS016E3F27I1SG
672 Terminations -40°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 240 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
Based on the core processor(s) Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™, this SoC has been developed.The manufacturer assigns this system on a chip with a 672-BBGA, FCBGA package as per the manufacturer's specifications.A SoC chip with 256KB RAM is provided for users to enjoy reliable performance.As far as its internal architecture is concerned, this SoC design employs the MCU, FPGA technique.It is part of the Arria 10 SX series of system on a chips.It is recommended that this SoC meaning be operated at -40°C~100°C TJ on an average.As one of the most important things to note is that this SoC security combines FPGA - 160K Logic Elements together.Tray package houses this SoC system on a chip.An integral part of this SoC consists of a total of 240 I/Os.For safe operation, it is advisable to utilize a power supply with 0.9V voltage.In the SoCs wireless, high voltages above 0.93V are considered dangerous and should not be used.In order to run it, it must be fed by at least 0.87V of power.It is possible to configure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet specific needs during the design process.The system on a chip uses 672 terminations in total.In order for this SoC chip to work properly, you can have 240 outputs.This system on chip SoC requires 0.9V power supply at all.The SoC chip is equipped with 240 inputs.In logic system on chips, there are 160000 logic cells.