10AS016C4U19I3SG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10AS016C4U19I3SG
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
484-BFBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 484UBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
System On Chip (SoC)
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Outputs :
192
Series :
Arria 10 SX
Architecture :
MCU, FPGA
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Supply Voltage :
0.9V
Height Seated (Max) :
3.25mm
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Terminal Pitch :
0.8mm
Package / Case :
484-BFBGA
Number of Logic Cells :
Terminal Position :
BOTTOM
HTS Code :
Number of Inputs :
192
Power Supplies :
0.9V
Primary Attributes :
FPGA - 160K Logic Elements
Length :
19mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Number of Terminations :
484
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
JESD-30 Code :
S-PBGA-B484
Width :
19mm
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Form :
Ball
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of I/O :
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Factory Lead Time :
8 Weeks
Speed :
1.5GHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
RAM Size :
256KB
Datasheets
10AS016C4U19I3SG
Altera (Intel) 10AS016C4U19I3SG
484 Terminations -40°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 192 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
Based on the core processor(s) Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™, this SoC is built.Package 484-BFBGA is assigned to this system on a chip by the manufacturer.The SoC chip provides users with reliable performance because it is implemented with 256KB RAM.This SoC design employs the MCU, FPGA technique for its internal architecture.The system on a chip is part of the series Arria 10 SX.This SoC meaning should have an average operating temperature of -40°C~100°C TJ.It is important to note that this SoC security combines FPGA - 160K Logic Elements.A state-of-the-art Tray package houses this SoC system on a chip.192 I/Os are included in this SoC part.A 0.9V power supply is recommended.The SoCs wireless is considered unreliable if the voltage exceeds 0.93V.At least 0.87V can be supplied as a power source.The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be reconfigured to meet a variety of design requirements.In total, there are 484 terminations, which makes system on a chip possible.A SoC chip with 192 outputs is available.A power supply of 0.9V is required.A SoC chip with 192 inputs is available.A logic SoC has 160000 logic cells.