10AS016C3U19E2LG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10AS016C3U19E2LG
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
484-BFBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 484UBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
System On Chip (SoC)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
3.25mm
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Terminations :
484
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Series :
Arria 10 SX
Power Supplies :
0.9V
Architecture :
MCU, FPGA
JESD-30 Code :
S-PBGA-B484
Length :
19mm
Qualification Status :
Not Qualified
Number of I/O :
192
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ
Primary Attributes :
FPGA - 160K Logic Elements
Package / Case :
484-BFBGA
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
Terminal Form :
Ball
Number of Inputs :
192
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Outputs :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Terminal Pitch :
0.8mm
Speed :
1.5GHz
RAM Size :
256KB
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Number of Logic Cells :
HTS Code :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage :
0.9V
Packaging :
Tray
Width :
19mm
Datasheets
10AS016C3U19E2LG
Altera (Intel) 10AS016C3U19E2LG
484 Terminations 0°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 192 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
There are Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processors in this SoC.This system on a chip is packaged as 484-BFBGA by the manufacturer.As this SoC chip has 256KB RAM implemented, it provides reliable performance to its users.In terms of internal architecture, this SoC design uses the MCU, FPGA method.The Arria 10 SX series contains this system on chip SoC.It is expected that this SoC meaning will operate at 0°C~100°C TJ on average.There is one thing to note about this SoC security: it combines FPGA - 160K Logic Elements.In the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip is housed.This SoC part has a total of 192 I/Os.A power supply with a 0.9V rating is recommended.There is no safe voltage for the SoCs wireless above 0.93V.Power supply should be at least 0.87V.A re-configurable FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be used for a variety of designing purposes.It is really beneficial to have system on a chip since there are 484 terminations in total.Using this SoC chip, you have the option of having 192 outputs.There is 0.9V power supply required for system on chip.There are 192 inputs available on the SoC chip.160000 logic cells are present in logic system on chips.