10AS048K3F35I2LG
Mfr.Part #
10AS048K3F35I2LG
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 1152FBGA
Power Supplies :
0.9V
Length :
35mm
Width :
35mm
Height Seated (Max) :
3.5mm
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Speed :
1.5GHz
Number of Outputs :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Supply Voltage :
0.9V
Terminal Pitch :
1mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Datasheets
10AS048K3F35I2LG
Altera (Intel) 10AS048K3F35I2LG
-40°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 396 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
A core processor Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ is embedded in this SoC.It has been assigned a package 1152-BBGA, FCBGA by its manufacturer for this system on a chip.This SoC chip is equipped with 256KB RAM and guarantees reliable performance to the user.The internal architecture of this SoC design utilizes the MCU, FPGA technique.Arria 10 SX is the series number of this system on chip SoC.In general, this SoC meaning should operate at a temperature of -40°C~100°C TJ on a regular basis.This SoC security combines FPGA - 480K Logic Elements and that is something to note.This SoC system on a chip has been designed in a state-of-the-art Tray package.This SoC part contains a total of 396 I/Os in total.A power supply with a 0.9V voltage rating should be utilized when using this system on chip SoC.It is considered hazardous to operate the SoCs wireless with a voltage higher than 0.93V.As a minimum, the power supply of the SoC system on a chip needs to be 0.87V.The configuration of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be adapted to meet the needs of different design projects.The SoC chip that comes with this module can be configured to have 396 outputs.In order to use system on chip, you will need a power supply of 0.9V.This SoC chip is equipped with 396 inputs for the user to choose from.The logic system on chips contain 480000 logic cells.