10AS048K3F35E2LG
Mfr.Part #
10AS048K3F35E2LG
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 1152FBGA
Terminal Pitch :
1mm
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ
Supply Voltage :
0.9V
Speed :
1.5GHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Width :
35mm
Power Supplies :
0.9V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Length :
35mm
Height Seated (Max) :
3.5mm
Datasheets
10AS048K3F35E2LG
Altera (Intel) 10AS048K3F35E2LG
0°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 396 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s) are used in the construction of this SoC.Manufacturer assigns package 1152-BBGA, FCBGA to this system on a chip.Users will enjoy reliable performance with this SoC chip, which has implemented 256KB RAM.The internal architecture of this SoC design is based on the MCU, FPGA technique.In the Arria 10 SX series, this system on chip SoC is included.Typical operating temperatures for this SoC meaning should be 0°C~100°C TJ.Taking note of the fact that this SoC security combines FPGA - 480K Logic Elements is important.An advanced Tray package houses this SoC system on a chip.In total, this SoC part has 396 I/Os.Use a power supply with a voltage of 0.9V if possible.It is unsafe to operate the SoCs wireless at voltages above 0.93V.Power supplies of at least 0.87V are required.You can reconfigure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet your specific design needs.A SoC chip like this can have 396 outputs.In order to operate system on chip, you will need 0.9V power supplies.This SoC chip has a total of 396 inputs that can be used.The logic SoC features 480000 logic cells.