10AS048K2F35I2SG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10AS048K2F35I2SG
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 1152FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
System On Chip (SoC)
Height Seated (Max) :
3.5mm
Packaging :
Tray
Number of I/O :
396
Width :
35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Form :
Ball
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1152
Speed :
1.5GHz
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Power Supplies :
0.9V
Surface Mount :
yes
Primary Attributes :
FPGA - 480K Logic Elements
Number of Logic Cells :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Inputs :
396
Length :
35mm
Series :
Arria 10 SX
Terminal Pitch :
1mm
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Factory Lead Time :
11 Weeks
Architecture :
MCU, FPGA
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Outputs :
RAM Size :
256KB
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Package / Case :
1152-BBGA, FCBGA
Supply Voltage :
0.9V
Datasheets
10AS048K2F35I2SG
Altera (Intel) 10AS048K2F35I2SG
-40°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 396 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
A core processor Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ is used to build this SoC.Its package is 1152-BBGA, FCBGA.A 256KB RAM SoC chip provides reliable performance to users.Internally, this SoC design uses the MCU, FPGA technique.A system on chip SoC of this type belongs to the Arria 10 SX series.For this SoC meaning, the average operating temperature should be -40°C~100°C TJ.A key point to note is that this SoC security combines FPGA - 480K Logic Elements.It comes in a state-of-the-art Tray package.Total I/Os on this SoC part are 396.A 0.9V power supply should be used.There are voltages higher than 0.93V that should be avoided when using the SoCs wireless.There is a possibility that it can be powered by a power supply of at least 0.87V.The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be configured to meet different design requirements.It is possible to use this SoC chip with 396 outputs.You will need to provide 0.9V power supplies in order to run system on chip.A SoC chip with 396 inputs is available to the user.480000 logic cells are included in logic system on chips.