10AS048K2F35E2LG
Mfr.Part #
10AS048K2F35E2LG
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 1152FBGA
Length :
35mm
Speed :
1.5GHz
Supply Voltage :
0.9V
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1152
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Power Supplies :
0.9V
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ
Width :
35mm
Terminal Pitch :
1mm
Height Seated (Max) :
3.5mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Number of Logic Cells :
Datasheets
10AS048K2F35E2LG
Altera (Intel) 10AS048K2F35E2LG
0°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 396 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
A core processor Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ is used to build this SoC.Its package is 1152-BBGA, FCBGA.A 256KB RAM SoC chip provides reliable performance to users.Internally, this SoC design uses the MCU, FPGA technique.A system on chip SoC of this type belongs to the Arria 10 SX series.For this SoC meaning, the average operating temperature should be 0°C~100°C TJ.A key point to note is that this SoC security combines FPGA - 480K Logic Elements.It comes in a state-of-the-art Tray package.Total I/Os on this SoC part are 396.A 0.9V power supply should be used.There are voltages higher than 0.93V that should be avoided when using the SoCs wireless.There is a possibility that it can be powered by a power supply of at least 0.87V.The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be configured to meet different design requirements.It is possible to use this SoC chip with 396 outputs.You will need to provide 0.9V power supplies in order to run system on chip.A SoC chip with 396 inputs is available to the user.480000 logic cells are included in logic system on chips.