10AS048K2F35E1SG
Mfr.Part #
10AS048K2F35E1SG
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 1152FBGA
Supply Voltage :
0.9V
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1152
Width :
35mm
Speed :
1.5GHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Power Supplies :
0.9V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ
Terminal Pitch :
1mm
Length :
35mm
Height Seated (Max) :
3.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Datasheets
10AS048K2F35E1SG
Altera (Intel) 10AS048K2F35E1SG
0°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 396 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
There are Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processors in this SoC.This system on a chip is packaged as 1152-BBGA, FCBGA by the manufacturer.As this SoC chip has 256KB RAM implemented, it provides reliable performance to its users.In terms of internal architecture, this SoC design uses the MCU, FPGA method.The Arria 10 SX series contains this system on chip SoC.It is expected that this SoC meaning will operate at 0°C~100°C TJ on average.There is one thing to note about this SoC security: it combines FPGA - 480K Logic Elements.In the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip is housed.This SoC part has a total of 396 I/Os.A power supply with a 0.9V rating is recommended.There is no safe voltage for the SoCs wireless above 0.93V.Power supply should be at least 0.87V.A re-configurable FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be used for a variety of designing purposes.Using this SoC chip, you have the option of having 396 outputs.There is 0.9V power supply required for system on chip.There are 396 inputs available on the SoC chip.480000 logic cells are present in logic system on chips.