10AS048E2F29I2SG
Mfr.Part #
10AS048E2F29I2SG
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 780FBGA
Speed :
1.5GHz
Factory Lead Time :
8 Weeks
JESD-30 Code :
S-PBGA-B780
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tray
Terminal Pitch :
1mm
Power Supplies :
0.9V
Supply Voltage :
0.9V
Width :
29mm
Number of Logic Cells :
Length :
29mm
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Outputs :
360
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
Height Seated (Max) :
3.35mm
Number of Terminations :
780
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
FPGA - 480K Logic Elements
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
780-BBGA, FCBGA
Datasheets
10AS048E2F29I2SG
Altera (Intel) 10AS048E2F29I2SG
780 Terminations -40°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 360 I/O 0.9V