10AS048E2F29I2LG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10AS048E2F29I2LG
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
780-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 780FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
System On Chip (SoC)
Supply Voltage :
0.9V
Number of Logic Cells :
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Number of Terminations :
780
Terminal Form :
Ball
Power Supplies :
0.9V
RAM Size :
256KB
Number of I/O :
360
Series :
Arria 10 SX
Length :
29mm
Surface Mount :
yes
Number of Inputs :
360
Height Seated (Max) :
3.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
HTS Code :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Qualification Status :
Not Qualified
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Terminal Pitch :
1mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Width :
29mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
RoHS Compliant
Primary Attributes :
FPGA - 480K Logic Elements
Number of Outputs :
Architecture :
MCU, FPGA
Package / Case :
780-BBGA, FCBGA
Speed :
1.5GHz