10AS048E2F29E2LG
Mfr.Part #
10AS048E2F29E2LG
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 780FBGA
Height Seated (Max) :
3.35mm
Terminal Pitch :
1mm
Terminal Position :
BOTTOM
Power Supplies :
0.9V
Length :
29mm
DMA, POR, WDT
Number of Outputs :
360
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Width :
29mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
FPGA - 480K Logic Elements
Factory Lead Time :
8 Weeks
Supply Voltage :
0.9V
Architecture :
MCU, FPGA
Qualification Status :
Not Qualified
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
Number of Inputs :
360
Number of Logic Cells :
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Speed :
1.5GHz
Datasheets
10AS048E2F29E2LG
Altera (Intel) 10AS048E2F29E2LG
780 Terminations 0°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 360 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
There are Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processors in this SoC.This system on a chip is packaged as 780-BBGA, FCBGA by the manufacturer.As this SoC chip has 256KB RAM implemented, it provides reliable performance to its users.In terms of internal architecture, this SoC design uses the MCU, FPGA method.The Arria 10 SX series contains this system on chip SoC.It is expected that this SoC meaning will operate at 0°C~100°C TJ on average.There is one thing to note about this SoC security: it combines FPGA - 480K Logic Elements.In the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip is housed.This SoC part has a total of 360 I/Os.A power supply with a 0.9V rating is recommended.There is no safe voltage for the SoCs wireless above 0.93V.Power supply should be at least 0.87V.A re-configurable FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be used for a variety of designing purposes.It is really beneficial to have system on a chip since there are 780 terminations in total.Using this SoC chip, you have the option of having 360 outputs.There is 0.9V power supply required for system on chip.There are 360 inputs available on the SoC chip.480000 logic cells are present in logic system on chips.