10AS048E2F29E1SG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10AS048E2F29E1SG
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
780-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 780FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
System On Chip (SoC)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
Power Supplies :
0.9V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Logic Cells :
Length :
29mm
Package / Case :
780-BBGA, FCBGA
Terminal Form :
Ball
Number of Outputs :
360
Height Seated (Max) :
3.35mm
Terminal Position :
BOTTOM
Number of I/O :
360
Surface Mount :
yes
HTS Code :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
JESD-30 Code :
S-PBGA-B780
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
Supply Voltage :
0.9V
Number of Terminations :
780
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Series :
Arria 10 SX
Number of Inputs :
Speed :
1.5GHz
Width :
29mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tray
Architecture :
MCU, FPGA
Primary Attributes :
FPGA - 480K Logic Elements
RAM Size :
256KB
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Terminal Pitch :
1mm
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ
Datasheets
10AS048E2F29E1SG
Altera (Intel) 10AS048E2F29E1SG
780 Terminations 0°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 360 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s) are used in the construction of this SoC.Manufacturer assigns package 780-BBGA, FCBGA to this system on a chip.Users will enjoy reliable performance with this SoC chip, which has implemented 256KB RAM.The internal architecture of this SoC design is based on the MCU, FPGA technique.In the Arria 10 SX series, this system on chip SoC is included.Typical operating temperatures for this SoC meaning should be 0°C~100°C TJ.Taking note of the fact that this SoC security combines FPGA - 480K Logic Elements is important.An advanced Tray package houses this SoC system on a chip.In total, this SoC part has 360 I/Os.Use a power supply with a voltage of 0.9V if possible.It is unsafe to operate the SoCs wireless at voltages above 0.93V.Power supplies of at least 0.87V are required.You can reconfigure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet your specific design needs.A system on a chip benefits from having 780 terminations.A SoC chip like this can have 360 outputs.In order to operate system on chip, you will need 0.9V power supplies.This SoC chip has a total of 360 inputs that can be used.The logic SoC features 480000 logic cells.