10AS048E1F29I1SG
Mfr.Part #
10AS048E1F29I1SG
Package / Case
780-BBGA, FCBGA
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 780FBGA
Terminal Pitch :
1mm
HTS Code :
Width :
29mm
Primary Attributes :
FPGA - 480K Logic Elements
Supply Voltage :
0.9V
Number of Terminations :
780
Package / Case :
780-BBGA, FCBGA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Speed :
1.5GHz
Number of I/O :
360
JESD-30 Code :
S-PBGA-B780
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Length :
29mm
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Height Seated (Max) :
3.35mm
Datasheets
10AS048E1F29I1SG
Altera (Intel) 10AS048E1F29I1SG
780 Terminations -40°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 360 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
There are Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processors in this SoC.This system on a chip is packaged as 780-BBGA, FCBGA by the manufacturer.As this SoC chip has 256KB RAM implemented, it provides reliable performance to its users.In terms of internal architecture, this SoC design uses the MCU, FPGA method.The Arria 10 SX series contains this system on chip SoC.It is expected that this SoC meaning will operate at -40°C~100°C TJ on average.There is one thing to note about this SoC security: it combines FPGA - 480K Logic Elements.In the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip is housed.This SoC part has a total of 360 I/Os.A power supply with a 0.9V rating is recommended.There is no safe voltage for the SoCs wireless above 0.93V.Power supply should be at least 0.87V.A re-configurable FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be used for a variety of designing purposes.It is really beneficial to have system on a chip since there are 780 terminations in total.