10AS032H4F35E3SG
Mfr.Part #
10AS032H4F35E3SG
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 1152FBGA
Package / Case :
1152-BBGA, FCBGA
Width :
35mm
Height Seated (Max) :
3.5mm
Length :
35mm
Power Supplies :
0.9V
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1152
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Speed :
1.5GHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Inputs :
384
Primary Attributes :
FPGA - 320K Logic Elements
Terminal Pitch :
1mm
Number of Outputs :
384
Number of I/O :
Supply Voltage :
0.9V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ
Datasheets
10AS032H4F35E3SG
Altera (Intel) 10AS032H4F35E3SG
0°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 384 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
There are Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processors in this SoC.This system on a chip is packaged as 1152-BBGA, FCBGA by the manufacturer.As this SoC chip has 256KB RAM implemented, it provides reliable performance to its users.In terms of internal architecture, this SoC design uses the MCU, FPGA method.The Arria 10 SX series contains this system on chip SoC.It is expected that this SoC meaning will operate at 0°C~100°C TJ on average.There is one thing to note about this SoC security: it combines FPGA - 320K Logic Elements.In the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip is housed.This SoC part has a total of 384 I/Os.A power supply with a 0.9V rating is recommended.There is no safe voltage for the SoCs wireless above 0.93V.Power supply should be at least 0.87V.A re-configurable FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be used for a variety of designing purposes.Using this SoC chip, you have the option of having 384 outputs.There is 0.9V power supply required for system on chip.There are 384 inputs available on the SoC chip.320000 logic cells are present in logic system on chips.