10AS032H2F35E2SG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10AS032H2F35E2SG
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 1152FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
System On Chip (SoC)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Terminal Position :
BOTTOM
Package / Case :
1152-BBGA, FCBGA
Power Supplies :
0.9V
Number of Outputs :
384
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
RAM Size :
256KB
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1152
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Number of Inputs :
384
Speed :
1.5GHz
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ
Length :
35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Terminal Form :
Ball
Terminal Pitch :
1mm
Width :
35mm
Qualification Status :
Not Qualified
Architecture :
MCU, FPGA
Height Seated (Max) :
3.5mm
HTS Code :
Number of I/O :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Logic Cells :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tray
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
Arria 10 SX
Supply Voltage :
0.9V
Primary Attributes :
FPGA - 320K Logic Elements
Datasheets
10AS032H2F35E2SG
Altera (Intel) 10AS032H2F35E2SG
0°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 384 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
On this SoC, there is Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor.Assigned with the package 1152-BBGA, FCBGA, this system on a chip comes from the manufacturer.The 256KB RAM implementation of this SoC chip ensures efficient performance for users.Using the MCU, FPGA technique, this SoC design's internal architecture is simple.It is a member of the Arria 10 SX series.Temperatures should be 0°C~100°C TJ on average for this SoC meaning.In addition, this SoC security combines FPGA - 320K Logic Elements.It is packaged in a state-of-the-art Tray package.As a whole, this SoC part includes 384 I/Os.It is recommended to use a 0.9V power supply.In the SoCs wireless, voltages above 0.93V are considered unsafe.This SoC system on a chip can run on a power supply that is at least 0.87V.Different designing requirements can be met with FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY.There are 384 outputs available on this SoC.A power supply of 0.9V is required to run system on chip.On the SoC chip, there are 384 inputs available for use.Logic system on chips consist of 320000 logic cells.