10AS032H2F35E2LG
Mfr.Part #
10AS032H2F35E2LG
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 1152FBGA
Number of I/O :
384
Number of Logic Cells :
Package / Case :
1152-BBGA, FCBGA
Length :
35mm
Speed :
1.5GHz
3 (168 Hours)
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1152
Terminal Pitch :
1mm
Supply Voltage :
0.9V
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ
Width :
35mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Terminal Form :
Ball
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Power Supplies :
0.9V
Number of Outputs :
384
RoHS Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Height Seated (Max) :
3.5mm
Datasheets
10AS032H2F35E2LG
Altera (Intel) 10AS032H2F35E2LG
0°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 384 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
Based on the core processor(s) Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™, this SoC has been developed.There is a 1152-BBGA, FCBGA package assigned to this system on a chip by the manufacturer.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides reliable operation.A MCU, FPGA technique is used for the SoC design's internal architecture.Arria 10 SX is the series name of this system on chip SoC.This SoC meaning should have an average operating temperature of 0°C~100°C TJ when it is operating normally.A significant feature of this SoC security is the combination of FPGA - 320K Logic Elements.There is a state-of-the-art Tray package that houses this SoC system on a chip.As a whole, this SoC part is comprised of 384 inputs and outputs.Ideally, a power supply with a voltage of 0.9V should be used.An excessive voltage of 0.93V is considered unsafe for the SoCs wireless, so voltages higher than that are not allowed.As long as it receives a power supply that is at least 0.87V, it should be able to function.In order to cater to different design requirements, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be reconfigured to serve different needs.This SoC chip is capable of having 384 outputs, which is convenient.There is 0.9V power supply requirement for this system on chip SoC.The SoC chip offers 384 inputs.System on chips of logic are comprised of 320000 logic cells.