10AS032E4F29I3SG
Mfr.Part #
10AS032E4F29I3SG
Package / Case
780-BBGA, FCBGA
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 780FBGA
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
BOTTOM
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of I/O :
360
Height Seated (Max) :
3.35mm
RoHS Compliant
JESD-30 Code :
S-PBGA-B780
Width :
29mm
Power Supplies :
0.9V
Speed :
1.5GHz
Terminal Form :
Ball
Length :
29mm
Package / Case :
780-BBGA, FCBGA
Terminal Pitch :
1mm
Number of Terminations :
780
Supply Voltage :
0.9V
Number of Inputs :
360
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Number of Logic Cells :
Datasheets
10AS032E4F29I3SG
Altera (Intel) 10AS032E4F29I3SG
780 Terminations -40°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 360 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s) are used in the construction of this SoC.Manufacturer assigns package 780-BBGA, FCBGA to this system on a chip.Users will enjoy reliable performance with this SoC chip, which has implemented 256KB RAM.The internal architecture of this SoC design is based on the MCU, FPGA technique.In the Arria 10 SX series, this system on chip SoC is included.Typical operating temperatures for this SoC meaning should be -40°C~100°C TJ.Taking note of the fact that this SoC security combines FPGA - 320K Logic Elements is important.An advanced Tray package houses this SoC system on a chip.In total, this SoC part has 360 I/Os.Use a power supply with a voltage of 0.9V if possible.It is unsafe to operate the SoCs wireless at voltages above 0.93V.Power supplies of at least 0.87V are required.You can reconfigure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet your specific design needs.A system on a chip benefits from having 780 terminations.A SoC chip like this can have 360 outputs.In order to operate system on chip, you will need 0.9V power supplies.This SoC chip has a total of 360 inputs that can be used.The logic SoC features 320000 logic cells.