10AS032E4F27I3SG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10AS032E4F27I3SG
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
672-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 672FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
System On Chip (SoC)
Length :
27mm
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Number of Logic Cells :
Height Seated (Max) :
3.25mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Qualification Status :
Not Qualified
Number of I/O :
240
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
RoHS Status :
RoHS Compliant
Supply Voltage :
0.9V
Packaging :
Tray
Series :
Arria 10 SX
Surface Mount :
yes
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Number of Outputs :
240
Package / Case :
672-BBGA, FCBGA
Terminal Position :
BOTTOM
Factory Lead Time :
8 Weeks
Width :
27mm
HTS Code :
Speed :
1.5GHz
Terminal Pitch :
1mm
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Architecture :
MCU, FPGA
Number of Inputs :
RAM Size :
256KB
Primary Attributes :
FPGA - 320K Logic Elements
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Power Supplies :
0.9V