10AS032E4F27I3LG
Mfr.Part #
10AS032E4F27I3LG
Package / Case
672-BBGA, FCBGA
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 672FBGA
Package / Case :
672-BBGA, FCBGA
Length :
27mm
JESD-30 Code :
S-PBGA-B672
Supply Voltage :
0.9V
Number of Outputs :
240
Speed :
1.5GHz
Number of I/O :
240
Power Supplies :
0.9V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Height Seated (Max) :
3.25mm
Width :
27mm
Terminal Pitch :
1mm
Number of Logic Cells :
Number of Terminations :
672
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Number of Inputs :
Datasheets
10AS032E4F27I3LG
Altera (Intel) 10AS032E4F27I3LG
672 Terminations -40°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 240 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
Based on the core processor(s) Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™, this SoC is built.Package 672-BBGA, FCBGA is assigned to this system on a chip by the manufacturer.The SoC chip provides users with reliable performance because it is implemented with 256KB RAM.This SoC design employs the MCU, FPGA technique for its internal architecture.The system on a chip is part of the series Arria 10 SX.This SoC meaning should have an average operating temperature of -40°C~100°C TJ.It is important to note that this SoC security combines FPGA - 320K Logic Elements.A state-of-the-art Tray package houses this SoC system on a chip.240 I/Os are included in this SoC part.A 0.9V power supply is recommended.The SoCs wireless is considered unreliable if the voltage exceeds 0.93V.At least 0.87V can be supplied as a power source.The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be reconfigured to meet a variety of design requirements.In total, there are 672 terminations, which makes system on a chip possible.A SoC chip with 240 outputs is available.A power supply of 0.9V is required.A SoC chip with 240 inputs is available.A logic SoC has 320000 logic cells.