10AS032E4F27E3SG
Mfr.Part #
10AS032E4F27E3SG
Package / Case
672-BBGA, FCBGA
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 672FBGA
Length :
27mm
JESD-30 Code :
S-PBGA-B672
Number of I/O :
240
Height Seated (Max) :
3.25mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Number of Terminations :
672
Number of Inputs :
240
Package / Case :
672-BBGA, FCBGA
Power Supplies :
0.9V
Supply Voltage :
0.9V
Not Qualified
Factory Lead Time :
8 Weeks
Width :
27mm
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ
Speed :
1.5GHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Terminal Pitch :
1mm
Datasheets
10AS032E4F27E3SG
Altera (Intel) 10AS032E4F27E3SG
672 Terminations 0°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 240 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
A core processor Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ is used to build this SoC.Its package is 672-BBGA, FCBGA.A 256KB RAM SoC chip provides reliable performance to users.Internally, this SoC design uses the MCU, FPGA technique.A system on chip SoC of this type belongs to the Arria 10 SX series.For this SoC meaning, the average operating temperature should be 0°C~100°C TJ.A key point to note is that this SoC security combines FPGA - 320K Logic Elements.It comes in a state-of-the-art Tray package.Total I/Os on this SoC part are 240.A 0.9V power supply should be used.There are voltages higher than 0.93V that should be avoided when using the SoCs wireless.There is a possibility that it can be powered by a power supply of at least 0.87V.The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be configured to meet different design requirements.Having 672 terminations in total makes system on a chip possible.It is possible to use this SoC chip with 240 outputs.You will need to provide 0.9V power supplies in order to run system on chip.A SoC chip with 240 inputs is available to the user.320000 logic cells are included in logic system on chips.