10AS032E4F27E3LG
Mfr.Part #
10AS032E4F27E3LG
Package / Case
672-BBGA, FCBGA
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 672FBGA
Speed :
1.5GHz
Width :
27mm
Length :
27mm
JESD-30 Code :
S-PBGA-B672
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Number of Outputs :
240
Number of Terminations :
672
Supply Voltage :
0.9V
Package / Case :
672-BBGA, FCBGA
Terminal Pitch :
1mm
Power Supplies :
0.9V
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ
Number of Inputs :
240
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Height Seated (Max) :
3.25mm
Datasheets
10AS032E4F27E3LG
Altera (Intel) 10AS032E4F27E3LG
672 Terminations 0°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 240 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
Based on the core processor(s) Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™, this SoC has been developed.The manufacturer assigns this system on a chip with a 672-BBGA, FCBGA package as per the manufacturer's specifications.A SoC chip with 256KB RAM is provided for users to enjoy reliable performance.As far as its internal architecture is concerned, this SoC design employs the MCU, FPGA technique.It is part of the Arria 10 SX series of system on a chips.It is recommended that this SoC meaning be operated at 0°C~100°C TJ on an average.As one of the most important things to note is that this SoC security combines FPGA - 320K Logic Elements together.Tray package houses this SoC system on a chip.An integral part of this SoC consists of a total of 240 I/Os.For safe operation, it is advisable to utilize a power supply with 0.9V voltage.In the SoCs wireless, high voltages above 0.93V are considered dangerous and should not be used.In order to run it, it must be fed by at least 0.87V of power.It is possible to configure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet specific needs during the design process.The system on a chip uses 672 terminations in total.In order for this SoC chip to work properly, you can have 240 outputs.This system on chip SoC requires 0.9V power supply at all.The SoC chip is equipped with 240 inputs.In logic system on chips, there are 320000 logic cells.