10AS032E3F29I2SG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10AS032E3F29I2SG
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
780-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 780FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
System On Chip (SoC)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Terminal Form :
Ball
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Package / Case :
780-BBGA, FCBGA
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Primary Attributes :
FPGA - 320K Logic Elements
JESD-30 Code :
S-PBGA-B780
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Number of Inputs :
360
Number of Logic Cells :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Terminal Pitch :
1mm
HTS Code :
Number of Outputs :
360
Width :
29mm
Number of I/O :
Speed :
1.5GHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
RAM Size :
256KB
Architecture :
MCU, FPGA
Number of Terminations :
780
Power Supplies :
0.9V
Series :
Arria 10 SX
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Qualification Status :
Not Qualified
Surface Mount :
yes
Length :
29mm
Terminal Position :
BOTTOM
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Height Seated (Max) :
3.35mm
Supply Voltage :
0.9V
Datasheets
10AS032E3F29I2SG
Altera (Intel) 10AS032E3F29I2SG
780 Terminations -40°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 360 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
Based on the core processor(s) Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™, this SoC has been developed.There is a 780-BBGA, FCBGA package assigned to this system on a chip by the manufacturer.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides reliable operation.A MCU, FPGA technique is used for the SoC design's internal architecture.Arria 10 SX is the series name of this system on chip SoC.This SoC meaning should have an average operating temperature of -40°C~100°C TJ when it is operating normally.A significant feature of this SoC security is the combination of FPGA - 320K Logic Elements.There is a state-of-the-art Tray package that houses this SoC system on a chip.As a whole, this SoC part is comprised of 360 inputs and outputs.Ideally, a power supply with a voltage of 0.9V should be used.An excessive voltage of 0.93V is considered unsafe for the SoCs wireless, so voltages higher than that are not allowed.As long as it receives a power supply that is at least 0.87V, it should be able to function.In order to cater to different design requirements, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be reconfigured to serve different needs.system on a chip benefits from 780 terminations.This SoC chip is capable of having 360 outputs, which is convenient.There is 0.9V power supply requirement for this system on chip SoC.The SoC chip offers 360 inputs.System on chips of logic are comprised of 320000 logic cells.