10AS032E3F29I2LG
Mfr.Part #
10AS032E3F29I2LG
Package / Case
780-BBGA, FCBGA
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 780FBGA
Number of I/O :
360
Power Supplies :
0.9V
Number of Inputs :
360
Package / Case :
780-BBGA, FCBGA
Width :
29mm
JESD-30 Code :
S-PBGA-B780
Height Seated (Max) :
3.35mm
Supply Voltage :
0.9V
Number of Terminations :
780
Length :
29mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Speed :
1.5GHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Terminal Pitch :
1mm
Datasheets
10AS032E3F29I2LG
Altera (Intel) 10AS032E3F29I2LG
780 Terminations -40°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 360 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
On this SoC, there is Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor.Assigned with the package 780-BBGA, FCBGA, this system on a chip comes from the manufacturer.The 256KB RAM implementation of this SoC chip ensures efficient performance for users.Using the MCU, FPGA technique, this SoC design's internal architecture is simple.It is a member of the Arria 10 SX series.Temperatures should be -40°C~100°C TJ on average for this SoC meaning.In addition, this SoC security combines FPGA - 320K Logic Elements.It is packaged in a state-of-the-art Tray package.As a whole, this SoC part includes 360 I/Os.It is recommended to use a 0.9V power supply.In the SoCs wireless, voltages above 0.93V are considered unsafe.This SoC system on a chip can run on a power supply that is at least 0.87V.Different designing requirements can be met with FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY.In total, there are 780 terminations, which is great for system on a chip.There are 360 outputs available on this SoC.A power supply of 0.9V is required to run system on chip.On the SoC chip, there are 360 inputs available for use.Logic system on chips consist of 320000 logic cells.