10AS032E3F29E2LG
Mfr.Part #
10AS032E3F29E2LG
Package / Case
780-BBGA, FCBGA
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 780FBGA
Supply Voltage :
0.9V
JESD-30 Code :
S-PBGA-B780
Number of I/O :
360
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Power Supplies :
0.9V
Number of Inputs :
360
Length :
29mm
Speed :
1.5GHz
Terminal Pitch :
1mm
Number of Terminations :
780
HTS Code :
Height Seated (Max) :
3.35mm
Number of Logic Cells :
Package / Case :
780-BBGA, FCBGA
Width :
29mm
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ
Datasheets
10AS032E3F29E2LG
Altera (Intel) 10AS032E3F29E2LG
780 Terminations 0°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 360 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
A core processor(s) Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ is integrated into this SoC.According to the manufacturer, this system on a chip has a package of 780-BBGA, FCBGA.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides users with a high level of performance.The SoC design uses MCU, FPGA architecture for its internal architecture.Arria 10 SX is the series in which this system on chip SoC falls under.As a rule of thumb, the average operating temperature for this SoC meaning should be 0°C~100°C TJ.This SoC security combines FPGA - 320K Logic Elements, an important feature to keep in mind.Featured in the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip provides outstanding performance.360 I/Os are available in this SoC part.As a rule of thumb, it is advised to use a power supply with a value of 0.9V.The SoCs wireless cannot operate at a voltage greater than 0.93V because it is considered unsafe for the application.If it has at least a 0.87V volt power supply, it can work fine.Depending on your specific needs, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be re-configured.In total, there are 780 terminations, so system on a chip is really aided by this.There is the option to have 360 outputs on this SoC chip.As far as power supplies are concerned, system on chip requires 0.9V.Inputs are available on the SoC chip in the number of 360.There are 320000 logic cells in the logic system on chips.