10AS032E3F27I2SG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10AS032E3F27I2SG
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
672-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 672FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
System On Chip (SoC)
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Width :
27mm
Number of I/O :
240
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Height Seated (Max) :
3.25mm
Terminal Form :
Ball
Terminal Pitch :
1mm
Series :
Arria 10 SX
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Qualification Status :
Not Qualified
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Logic Cells :
Number of Terminations :
672
Packaging :
Tray
RAM Size :
256KB
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power Supplies :
0.9V
HTS Code :
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
Primary Attributes :
FPGA - 320K Logic Elements
Supply Voltage :
0.9V
Number of Inputs :
240
Architecture :
MCU, FPGA
Length :
27mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Speed :
1.5GHz
JESD-30 Code :
S-PBGA-B672
Terminal Position :
BOTTOM
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
8 Weeks
Package / Case :
672-BBGA, FCBGA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Number of Outputs :
Datasheets
10AS032E3F27I2SG
Altera (Intel) 10AS032E3F27I2SG
672 Terminations -40°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 240 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s) are used in the construction of this SoC.Manufacturer assigns package 672-BBGA, FCBGA to this system on a chip.Users will enjoy reliable performance with this SoC chip, which has implemented 256KB RAM.The internal architecture of this SoC design is based on the MCU, FPGA technique.In the Arria 10 SX series, this system on chip SoC is included.Typical operating temperatures for this SoC meaning should be -40°C~100°C TJ.Taking note of the fact that this SoC security combines FPGA - 320K Logic Elements is important.An advanced Tray package houses this SoC system on a chip.In total, this SoC part has 240 I/Os.Use a power supply with a voltage of 0.9V if possible.It is unsafe to operate the SoCs wireless at voltages above 0.93V.Power supplies of at least 0.87V are required.You can reconfigure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet your specific design needs.A system on a chip benefits from having 672 terminations.A SoC chip like this can have 240 outputs.In order to operate system on chip, you will need 0.9V power supplies.This SoC chip has a total of 240 inputs that can be used.The logic SoC features 320000 logic cells.