10AS032E2F29I2LG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10AS032E2F29I2LG
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
780-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 780FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
System On Chip (SoC)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Terminal Form :
Ball
Width :
29mm
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Number of I/O :
360
Supply Voltage :
0.9V
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
RoHS Status :
RoHS Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Pitch :
1mm
Package / Case :
780-BBGA, FCBGA
Packaging :
Tray
Number of Logic Cells :
RAM Size :
256KB
Length :
29mm
JESD-30 Code :
S-PBGA-B780
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Terminations :
780
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Primary Attributes :
FPGA - 320K Logic Elements
Series :
Arria 10 SX
Number of Outputs :
360
Architecture :
MCU, FPGA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
Height Seated (Max) :
3.35mm
HTS Code :
Surface Mount :
yes
Speed :
1.5GHz
Number of Inputs :
Power Supplies :
0.9V
Datasheets
10AS032E2F29I2LG
Altera (Intel) 10AS032E2F29I2LG
780 Terminations -40°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 360 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
There are Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processors in this SoC.This system on a chip is packaged as 780-BBGA, FCBGA by the manufacturer.As this SoC chip has 256KB RAM implemented, it provides reliable performance to its users.In terms of internal architecture, this SoC design uses the MCU, FPGA method.The Arria 10 SX series contains this system on chip SoC.It is expected that this SoC meaning will operate at -40°C~100°C TJ on average.There is one thing to note about this SoC security: it combines FPGA - 320K Logic Elements.In the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip is housed.This SoC part has a total of 360 I/Os.A power supply with a 0.9V rating is recommended.There is no safe voltage for the SoCs wireless above 0.93V.Power supply should be at least 0.87V.A re-configurable FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be used for a variety of designing purposes.It is really beneficial to have system on a chip since there are 780 terminations in total.Using this SoC chip, you have the option of having 360 outputs.There is 0.9V power supply required for system on chip.There are 360 inputs available on the SoC chip.320000 logic cells are present in logic system on chips.