10AS032E2F29E2SG
Mfr.Part #
10AS032E2F29E2SG
Package / Case
780-BBGA, FCBGA
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 780FBGA
System On Chip (SoC)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Architecture :
MCU, FPGA
JESD-30 Code :
S-PBGA-B780
Series :
Arria 10 SX
Qualification Status :
Not Qualified
HTS Code :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Speed :
1.5GHz
Height Seated (Max) :
3.35mm
Terminal Form :
Ball
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Outputs :
360
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Power Supplies :
0.9V
Surface Mount :
yes
Number of Inputs :
360
Width :
29mm
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Number of Logic Cells :
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ
Terminal Pitch :
1mm
Number of I/O :
Supply Voltage :
0.9V
Length :
29mm
Packaging :
Tray
Number of Terminations :
780
Package / Case :
780-BBGA, FCBGA
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
10AS032E2F29E2SG
Altera (Intel) 10AS032E2F29E2SG
780 Terminations 0°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 360 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
A core processor Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ is embedded in this SoC.It has been assigned a package 780-BBGA, FCBGA by its manufacturer for this system on a chip.This SoC chip is equipped with 256KB RAM and guarantees reliable performance to the user.The internal architecture of this SoC design utilizes the MCU, FPGA technique.Arria 10 SX is the series number of this system on chip SoC.In general, this SoC meaning should operate at a temperature of 0°C~100°C TJ on a regular basis.This SoC security combines FPGA - 320K Logic Elements and that is something to note.This SoC system on a chip has been designed in a state-of-the-art Tray package.This SoC part contains a total of 360 I/Os in total.A power supply with a 0.9V voltage rating should be utilized when using this system on chip SoC.It is considered hazardous to operate the SoCs wireless with a voltage higher than 0.93V.As a minimum, the power supply of the SoC system on a chip needs to be 0.87V.The configuration of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be adapted to meet the needs of different design projects.As a result, there are 780 terminations in total, which does really benefit system on a chip.The SoC chip that comes with this module can be configured to have 360 outputs.In order to use system on chip, you will need a power supply of 0.9V.This SoC chip is equipped with 360 inputs for the user to choose from.The logic system on chips contain 320000 logic cells.