10AS032E2F27I2LG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10AS032E2F27I2LG
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
672-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 672FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
System On Chip (SoC)
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Height Seated (Max) :
3.25mm
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Form :
Ball
Speed :
1.5GHz
Number of Outputs :
240
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Packaging :
Tray
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Number of Inputs :
240
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Length :
27mm
Package / Case :
672-BBGA, FCBGA
HTS Code :
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
JESD-30 Code :
S-PBGA-B672
Architecture :
MCU, FPGA
Number of Logic Cells :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Surface Mount :
yes
Terminal Position :
BOTTOM
Width :
27mm
Supply Voltage :
0.9V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Pitch :
1mm
Primary Attributes :
FPGA - 320K Logic Elements
Series :
Arria 10 SX
Number of Terminations :
672
Number of I/O :
Qualification Status :
Not Qualified
RAM Size :
256KB
Power Supplies :
0.9V
Datasheets
10AS032E2F27I2LG
Altera (Intel) 10AS032E2F27I2LG
672 Terminations -40°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 240 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
There are Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processors in this SoC.This system on a chip is packaged as 672-BBGA, FCBGA by the manufacturer.As this SoC chip has 256KB RAM implemented, it provides reliable performance to its users.In terms of internal architecture, this SoC design uses the MCU, FPGA method.The Arria 10 SX series contains this system on chip SoC.It is expected that this SoC meaning will operate at -40°C~100°C TJ on average.There is one thing to note about this SoC security: it combines FPGA - 320K Logic Elements.In the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip is housed.This SoC part has a total of 240 I/Os.A power supply with a 0.9V rating is recommended.There is no safe voltage for the SoCs wireless above 0.93V.Power supply should be at least 0.87V.A re-configurable FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be used for a variety of designing purposes.It is really beneficial to have system on a chip since there are 672 terminations in total.Using this SoC chip, you have the option of having 240 outputs.There is 0.9V power supply required for system on chip.There are 240 inputs available on the SoC chip.320000 logic cells are present in logic system on chips.