10AS032E2F27I1SG
Mfr.Part #
10AS032E2F27I1SG
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 672FBGA
Length :
27mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Terminal Pitch :
1mm
Speed :
1.5GHz
Width :
27mm
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Supply Voltage :
0.9V
Height Seated (Max) :
3.25mm
Datasheets
10AS032E2F27I1SG
Altera (Intel) 10AS032E2F27I1SG
672 Terminations -40°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 240 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
Based on the core processor(s) Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™, this SoC is built.Package 672-BBGA, FCBGA is assigned to this system on a chip by the manufacturer.The SoC chip provides users with reliable performance because it is implemented with 256KB RAM.This SoC design employs the MCU, FPGA technique for its internal architecture.The system on a chip is part of the series Arria 10 SX.This SoC meaning should have an average operating temperature of -40°C~100°C TJ.It is important to note that this SoC security combines FPGA - 320K Logic Elements.A state-of-the-art Tray package houses this SoC system on a chip.240 I/Os are included in this SoC part.A 0.9V power supply is recommended.The SoCs wireless is considered unreliable if the voltage exceeds 0.93V.At least 0.87V can be supplied as a power source.The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be reconfigured to meet a variety of design requirements.In total, there are 672 terminations, which makes system on a chip possible.