10AS032E1F29I1SG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10AS032E1F29I1SG
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
780-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 780FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
System On Chip (SoC)
Number of Terminations :
780
Number of I/O :
360
RoHS Status :
RoHS Compliant
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Packaging :
Tray
Speed :
1.5GHz
Terminal Pitch :
1mm
Package / Case :
780-BBGA, FCBGA
JESD-30 Code :
S-PBGA-B780
Height Seated (Max) :
3.35mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
HTS Code :
Primary Attributes :
FPGA - 320K Logic Elements
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Width :
29mm
Terminal Position :
BOTTOM
RAM Size :
256KB
Terminal Form :
Ball
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Length :
29mm
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Series :
Arria 10 SX
Supply Voltage :
0.9V
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
Architecture :
MCU, FPGA
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Datasheets
10AS032E1F29I1SG
Altera (Intel) 10AS032E1F29I1SG
780 Terminations -40°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 360 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
On this SoC, there is Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor.Assigned with the package 780-BBGA, FCBGA, this system on a chip comes from the manufacturer.The 256KB RAM implementation of this SoC chip ensures efficient performance for users.Using the MCU, FPGA technique, this SoC design's internal architecture is simple.It is a member of the Arria 10 SX series.Temperatures should be -40°C~100°C TJ on average for this SoC meaning.In addition, this SoC security combines FPGA - 320K Logic Elements.It is packaged in a state-of-the-art Tray package.As a whole, this SoC part includes 360 I/Os.It is recommended to use a 0.9V power supply.In the SoCs wireless, voltages above 0.93V are considered unsafe.This SoC system on a chip can run on a power supply that is at least 0.87V.Different designing requirements can be met with FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY.In total, there are 780 terminations, which is great for system on a chip.