10AS032E1F29E1SG
Mfr.Part #
10AS032E1F29E1SG
Package / Case
780-BBGA, FCBGA
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 780FBGA
Width :
29mm
Height Seated (Max) :
3.35mm
Number of I/O :
360
Terminal Pitch :
1mm
Package / Case :
780-BBGA, FCBGA
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ
Supply Voltage :
0.9V
JESD-30 Code :
S-PBGA-B780
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
HTS Code :
Speed :
1.5GHz
Number of Terminations :
780
Primary Attributes :
FPGA - 320K Logic Elements
Length :
29mm
Datasheets
10AS032E1F29E1SG
Altera (Intel) 10AS032E1F29E1SG
780 Terminations 0°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 360 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
Based on the core processor(s) Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™, this SoC has been developed.There is a 780-BBGA, FCBGA package assigned to this system on a chip by the manufacturer.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides reliable operation.A MCU, FPGA technique is used for the SoC design's internal architecture.Arria 10 SX is the series name of this system on chip SoC.This SoC meaning should have an average operating temperature of 0°C~100°C TJ when it is operating normally.A significant feature of this SoC security is the combination of FPGA - 320K Logic Elements.There is a state-of-the-art Tray package that houses this SoC system on a chip.As a whole, this SoC part is comprised of 360 inputs and outputs.Ideally, a power supply with a voltage of 0.9V should be used.An excessive voltage of 0.93V is considered unsafe for the SoCs wireless, so voltages higher than that are not allowed.As long as it receives a power supply that is at least 0.87V, it should be able to function.In order to cater to different design requirements, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be reconfigured to serve different needs.system on a chip benefits from 780 terminations.