10AS032E1F27I1SG
Mfr.Part #
10AS032E1F27I1SG
Package / Case
672-BBGA, FCBGA
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 672FBGA
Speed :
1.5GHz
Number of I/O :
240
Number of Terminations :
672
Length :
27mm
Primary Attributes :
FPGA - 320K Logic Elements
Supply Voltage :
0.9V
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Width :
27mm
JESD-30 Code :
S-PBGA-B672
Terminal Pitch :
1mm
Package / Case :
672-BBGA, FCBGA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Height Seated (Max) :
3.25mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Datasheets
10AS032E1F27I1SG
Altera (Intel) 10AS032E1F27I1SG
672 Terminations -40°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 240 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
A core processor Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ is embedded in this SoC.It has been assigned a package 672-BBGA, FCBGA by its manufacturer for this system on a chip.This SoC chip is equipped with 256KB RAM and guarantees reliable performance to the user.The internal architecture of this SoC design utilizes the MCU, FPGA technique.Arria 10 SX is the series number of this system on chip SoC.In general, this SoC meaning should operate at a temperature of -40°C~100°C TJ on a regular basis.This SoC security combines FPGA - 320K Logic Elements and that is something to note.This SoC system on a chip has been designed in a state-of-the-art Tray package.This SoC part contains a total of 240 I/Os in total.A power supply with a 0.9V voltage rating should be utilized when using this system on chip SoC.It is considered hazardous to operate the SoCs wireless with a voltage higher than 0.93V.As a minimum, the power supply of the SoC system on a chip needs to be 0.87V.The configuration of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be adapted to meet the needs of different design projects.As a result, there are 672 terminations in total, which does really benefit system on a chip.