10AS027H3F35I2SG
Mfr.Part #
10AS027H3F35I2SG
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 1152FBGA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Power Supplies :
0.9V
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Number of Inputs :
384
Number of I/O :
384
Factory Lead Time :
8 Weeks
Primary Attributes :
FPGA - 270K Logic Elements
Supply Voltage :
0.9V
Height Seated (Max) :
3.5mm
Number of Outputs :
3 (168 Hours)
Number of Logic Cells :
Package / Case :
1152-BBGA, FCBGA
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Length :
35mm
Terminal Form :
Ball
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1152
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Terminal Pitch :
1mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Speed :
1.5GHz
Width :
35mm
RoHS Compliant
Qualification Status :
Not Qualified
Datasheets
10AS027H3F35I2SG
Altera (Intel) 10AS027H3F35I2SG
-40°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 384 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
On this SoC, there is Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor.Assigned with the package 1152-BBGA, FCBGA, this system on a chip comes from the manufacturer.The 256KB RAM implementation of this SoC chip ensures efficient performance for users.Using the MCU, FPGA technique, this SoC design's internal architecture is simple.It is a member of the Arria 10 SX series.Temperatures should be -40°C~100°C TJ on average for this SoC meaning.In addition, this SoC security combines FPGA - 270K Logic Elements.It is packaged in a state-of-the-art Tray package.As a whole, this SoC part includes 384 I/Os.It is recommended to use a 0.9V power supply.In the SoCs wireless, voltages above 0.93V are considered unsafe.This SoC system on a chip can run on a power supply that is at least 0.87V.Different designing requirements can be met with FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY.There are 384 outputs available on this SoC.A power supply of 0.9V is required to run system on chip.On the SoC chip, there are 384 inputs available for use.Logic system on chips consist of 270000 logic cells.