10AS027H3F35E2SG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10AS027H3F35E2SG
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 1152FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
System On Chip (SoC)
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ
Factory Lead Time :
8 Weeks
Supply Voltage :
0.9V
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Primary Attributes :
FPGA - 270K Logic Elements
Terminal Form :
Ball
Number of Inputs :
384
RAM Size :
256KB
Qualification Status :
Not Qualified
Speed :
1.5GHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
HTS Code :
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Outputs :
384
Number of I/O :
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1152
Length :
35mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Width :
35mm
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
Package / Case :
1152-BBGA, FCBGA
Height Seated (Max) :
3.5mm
Terminal Pitch :
1mm
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Packaging :
Tray
Series :
Arria 10 SX
Architecture :
MCU, FPGA
Power Supplies :
0.9V
Number of Logic Cells :
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Surface Mount :
yes
Datasheets
10AS027H3F35E2SG
Altera (Intel) 10AS027H3F35E2SG
0°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 384 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
A core processor Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ is used to build this SoC.Its package is 1152-BBGA, FCBGA.A 256KB RAM SoC chip provides reliable performance to users.Internally, this SoC design uses the MCU, FPGA technique.A system on chip SoC of this type belongs to the Arria 10 SX series.For this SoC meaning, the average operating temperature should be 0°C~100°C TJ.A key point to note is that this SoC security combines FPGA - 270K Logic Elements.It comes in a state-of-the-art Tray package.Total I/Os on this SoC part are 384.A 0.9V power supply should be used.There are voltages higher than 0.93V that should be avoided when using the SoCs wireless.There is a possibility that it can be powered by a power supply of at least 0.87V.The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be configured to meet different design requirements.It is possible to use this SoC chip with 384 outputs.You will need to provide 0.9V power supplies in order to run system on chip.A SoC chip with 384 inputs is available to the user.270000 logic cells are included in logic system on chips.