10AS027H2F35E2SG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10AS027H2F35E2SG
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 1152FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
System On Chip (SoC)
Number of Outputs :
384
Power Supplies :
0.9V
Terminal Position :
BOTTOM
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Series :
Arria 10 SX
Factory Lead Time :
8 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
RAM Size :
256KB
Number of I/O :
384
Width :
35mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1152
Package / Case :
1152-BBGA, FCBGA
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Length :
35mm
Speed :
1.5GHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Height Seated (Max) :
3.5mm
Number of Inputs :
Number of Logic Cells :
Terminal Form :
Ball
Surface Mount :
yes
Primary Attributes :
FPGA - 270K Logic Elements
Qualification Status :
Not Qualified
HTS Code :
Supply Voltage :
0.9V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ
Architecture :
MCU, FPGA
Terminal Pitch :
1mm
Datasheets
10AS027H2F35E2SG
Altera (Intel) 10AS027H2F35E2SG
0°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 384 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
A core processor(s) Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ is integrated into this SoC.According to the manufacturer, this system on a chip has a package of 1152-BBGA, FCBGA.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides users with a high level of performance.The SoC design uses MCU, FPGA architecture for its internal architecture.Arria 10 SX is the series in which this system on chip SoC falls under.As a rule of thumb, the average operating temperature for this SoC meaning should be 0°C~100°C TJ.This SoC security combines FPGA - 270K Logic Elements, an important feature to keep in mind.Featured in the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip provides outstanding performance.384 I/Os are available in this SoC part.As a rule of thumb, it is advised to use a power supply with a value of 0.9V.The SoCs wireless cannot operate at a voltage greater than 0.93V because it is considered unsafe for the application.If it has at least a 0.87V volt power supply, it can work fine.Depending on your specific needs, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be re-configured.There is the option to have 384 outputs on this SoC chip.As far as power supplies are concerned, system on chip requires 0.9V.Inputs are available on the SoC chip in the number of 384.There are 270000 logic cells in the logic system on chips.