10AS027H2F35E2LG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10AS027H2F35E2LG
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 1152FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
System On Chip (SoC)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1152
Number of Inputs :
384
Speed :
1.5GHz
Terminal Pitch :
1mm
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Height Seated (Max) :
3.5mm
Primary Attributes :
FPGA - 270K Logic Elements
Qualification Status :
Not Qualified
RAM Size :
256KB
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Series :
Arria 10 SX
Supply Voltage :
0.9V
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
Number of Outputs :
384
Width :
35mm
Length :
35mm
Package / Case :
1152-BBGA, FCBGA
Packaging :
Tray
Number of I/O :
Architecture :
MCU, FPGA
Number of Logic Cells :
Terminal Position :
BOTTOM
Surface Mount :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
HTS Code :
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Terminal Form :
Ball
Power Supplies :
0.9V
Datasheets
10AS027H2F35E2LG
Altera (Intel) 10AS027H2F35E2LG
0°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 384 I/O 0.9V