10AS027H1F35I1SG
Mfr.Part #
10AS027H1F35I1SG
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 1152FBGA
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1152
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Terminal Pitch :
1mm
Number of I/O :
384
Package / Case :
1152-BBGA, FCBGA
Speed :
1.5GHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Length :
35mm
Width :
35mm
Height Seated (Max) :
3.5mm
Supply Voltage :
0.9V
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Datasheets
10AS027H1F35I1SG
Altera (Intel) 10AS027H1F35I1SG
-40°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 384 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
Based on the core processor(s) Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™, this SoC is built.Package 1152-BBGA, FCBGA is assigned to this system on a chip by the manufacturer.The SoC chip provides users with reliable performance because it is implemented with 256KB RAM.This SoC design employs the MCU, FPGA technique for its internal architecture.The system on a chip is part of the series Arria 10 SX.This SoC meaning should have an average operating temperature of -40°C~100°C TJ.It is important to note that this SoC security combines FPGA - 270K Logic Elements.A state-of-the-art Tray package houses this SoC system on a chip.384 I/Os are included in this SoC part.A 0.9V power supply is recommended.The SoCs wireless is considered unreliable if the voltage exceeds 0.93V.At least 0.87V can be supplied as a power source.The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be reconfigured to meet a variety of design requirements.