10AS027E4F29I3SG
Mfr.Part #
10AS027E4F29I3SG
Package / Case
780-BBGA, FCBGA
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 780FBGA
System On Chip (SoC)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Package / Case :
780-BBGA, FCBGA
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Height Seated (Max) :
3.35mm
JESD-30 Code :
S-PBGA-B780
Number of Logic Cells :
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Width :
29mm
Supply Voltage :
0.9V
Tray
Number of Terminations :
780
Qualification Status :
Not Qualified
HTS Code :
Power Supplies :
0.9V
Length :
29mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
DMA, POR, WDT
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Inputs :
360
Number of Outputs :
360
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Pitch :
1mm
Speed :
1.5GHz
Datasheets
10AS027E4F29I3SG
Altera (Intel) 10AS027E4F29I3SG
780 Terminations -40°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 360 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
There are Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processors in this SoC.This system on a chip is packaged as 780-BBGA, FCBGA by the manufacturer.As this SoC chip has 256KB RAM implemented, it provides reliable performance to its users.In terms of internal architecture, this SoC design uses the MCU, FPGA method.The Arria 10 SX series contains this system on chip SoC.It is expected that this SoC meaning will operate at -40°C~100°C TJ on average.There is one thing to note about this SoC security: it combines FPGA - 270K Logic Elements.In the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip is housed.This SoC part has a total of 360 I/Os.A power supply with a 0.9V rating is recommended.There is no safe voltage for the SoCs wireless above 0.93V.Power supply should be at least 0.87V.A re-configurable FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be used for a variety of designing purposes.It is really beneficial to have system on a chip since there are 780 terminations in total.Using this SoC chip, you have the option of having 360 outputs.There is 0.9V power supply required for system on chip.There are 360 inputs available on the SoC chip.270000 logic cells are present in logic system on chips.