10AS027E4F29E3SG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10AS027E4F29E3SG
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
780-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 780FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
System On Chip (SoC)
Qualification Status :
Not Qualified
Number of I/O :
360
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Terminal Pitch :
1mm
Number of Outputs :
360
Factory Lead Time :
8 Weeks
Peripherals :
DMA, POR, WDT
JESD-30 Code :
S-PBGA-B780
Power Supplies :
0.9V
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Cells :
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Speed :
1.5GHz
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ
Primary Attributes :
FPGA - 270K Logic Elements
RAM Size :
256KB
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
Number of Terminations :
780
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Terminal Form :
Ball
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
HTS Code :
Number of Inputs :
Supply Voltage :
0.9V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Position :
BOTTOM
Height Seated (Max) :
3.35mm
Architecture :
MCU, FPGA
Length :
29mm
Width :
29mm
Package / Case :
780-BBGA, FCBGA
Series :
Arria 10 SX
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tray
Datasheets
10AS027E4F29E3SG
Altera (Intel) 10AS027E4F29E3SG
780 Terminations 0°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 360 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
On this SoC, there is Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor.Assigned with the package 780-BBGA, FCBGA, this system on a chip comes from the manufacturer.The 256KB RAM implementation of this SoC chip ensures efficient performance for users.Using the MCU, FPGA technique, this SoC design's internal architecture is simple.It is a member of the Arria 10 SX series.Temperatures should be 0°C~100°C TJ on average for this SoC meaning.In addition, this SoC security combines FPGA - 270K Logic Elements.It is packaged in a state-of-the-art Tray package.As a whole, this SoC part includes 360 I/Os.It is recommended to use a 0.9V power supply.In the SoCs wireless, voltages above 0.93V are considered unsafe.This SoC system on a chip can run on a power supply that is at least 0.87V.Different designing requirements can be met with FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY.In total, there are 780 terminations, which is great for system on a chip.There are 360 outputs available on this SoC.A power supply of 0.9V is required to run system on chip.On the SoC chip, there are 360 inputs available for use.Logic system on chips consist of 270000 logic cells.