10AS027E3F29I2SG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10AS027E3F29I2SG
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
780-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 780FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
System On Chip (SoC)
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Terminal Form :
Ball
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Terminal Pitch :
1mm
RAM Size :
256KB
Height Seated (Max) :
3.35mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Inputs :
360
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Primary Attributes :
FPGA - 270K Logic Elements
Length :
29mm
Surface Mount :
yes
Width :
29mm
Packaging :
Tray
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Number of Outputs :
360
Package / Case :
780-BBGA, FCBGA
JESD-30 Code :
S-PBGA-B780
Number of Logic Cells :
Number of I/O :
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
780
Speed :
1.5GHz
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Terminal Position :
BOTTOM
Qualification Status :
Not Qualified
Power Supplies :
0.9V
Series :
Arria 10 SX
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Architecture :
MCU, FPGA
Supply Voltage :
0.9V
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
Datasheets
10AS027E3F29I2SG
Altera (Intel) 10AS027E3F29I2SG
780 Terminations -40°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 360 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
Based on the core processor(s) Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™, this SoC has been developed.There is a 780-BBGA, FCBGA package assigned to this system on a chip by the manufacturer.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides reliable operation.A MCU, FPGA technique is used for the SoC design's internal architecture.Arria 10 SX is the series name of this system on chip SoC.This SoC meaning should have an average operating temperature of -40°C~100°C TJ when it is operating normally.A significant feature of this SoC security is the combination of FPGA - 270K Logic Elements.There is a state-of-the-art Tray package that houses this SoC system on a chip.As a whole, this SoC part is comprised of 360 inputs and outputs.Ideally, a power supply with a voltage of 0.9V should be used.An excessive voltage of 0.93V is considered unsafe for the SoCs wireless, so voltages higher than that are not allowed.As long as it receives a power supply that is at least 0.87V, it should be able to function.In order to cater to different design requirements, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be reconfigured to serve different needs.system on a chip benefits from 780 terminations.This SoC chip is capable of having 360 outputs, which is convenient.There is 0.9V power supply requirement for this system on chip SoC.The SoC chip offers 360 inputs.System on chips of logic are comprised of 270000 logic cells.