10AS027E3F27E2LG
Mfr.Part #
10AS027E3F27E2LG
Package / Case
672-BBGA, FCBGA
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 672FBGA
JESD-30 Code :
S-PBGA-B672
Number of I/O :
240
Height Seated (Max) :
3.25mm
Speed :
1.5GHz
Supply Voltage :
0.9V
Package / Case :
672-BBGA, FCBGA
Power Supplies :
0.9V
Number of Inputs :
240
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Length :
27mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ
Number of Terminations :
672
Width :
27mm
Terminal Pitch :
1mm
Datasheets
10AS027E3F27E2LG
Altera (Intel) 10AS027E3F27E2LG
672 Terminations 0°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 240 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s) are used in the construction of this SoC.Manufacturer assigns package 672-BBGA, FCBGA to this system on a chip.Users will enjoy reliable performance with this SoC chip, which has implemented 256KB RAM.The internal architecture of this SoC design is based on the MCU, FPGA technique.In the Arria 10 SX series, this system on chip SoC is included.Typical operating temperatures for this SoC meaning should be 0°C~100°C TJ.Taking note of the fact that this SoC security combines FPGA - 270K Logic Elements is important.An advanced Tray package houses this SoC system on a chip.In total, this SoC part has 240 I/Os.Use a power supply with a voltage of 0.9V if possible.It is unsafe to operate the SoCs wireless at voltages above 0.93V.Power supplies of at least 0.87V are required.You can reconfigure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet your specific design needs.A system on a chip benefits from having 672 terminations.A SoC chip like this can have 240 outputs.In order to operate system on chip, you will need 0.9V power supplies.This SoC chip has a total of 240 inputs that can be used.The logic SoC features 270000 logic cells.