10AS027E2F29I2SG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10AS027E2F29I2SG
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
780-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 780FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
System On Chip (SoC)
Number of I/O :
360
Architecture :
MCU, FPGA
Series :
Arria 10 SX
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
RAM Size :
256KB
Width :
29mm
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Terminal Pitch :
1mm
Terminal Form :
Ball
Package / Case :
780-BBGA, FCBGA
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Outputs :
360
Power Supplies :
0.9V
Primary Attributes :
FPGA - 270K Logic Elements
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Logic Cells :
Length :
29mm
Number of Terminations :
780
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
HTS Code :
JESD-30 Code :
S-PBGA-B780
Qualification Status :
Not Qualified
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Factory Lead Time :
8 Weeks
Speed :
1.5GHz
Height Seated (Max) :
3.35mm
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
Packaging :
Tray
Supply Voltage :
0.9V
Terminal Position :
BOTTOM
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Inputs :
Datasheets
10AS027E2F29I2SG
Altera (Intel) 10AS027E2F29I2SG
780 Terminations -40°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 360 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
Based on the core processor(s) Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™, this SoC has been developed.The manufacturer assigns this system on a chip with a 780-BBGA, FCBGA package as per the manufacturer's specifications.A SoC chip with 256KB RAM is provided for users to enjoy reliable performance.As far as its internal architecture is concerned, this SoC design employs the MCU, FPGA technique.It is part of the Arria 10 SX series of system on a chips.It is recommended that this SoC meaning be operated at -40°C~100°C TJ on an average.As one of the most important things to note is that this SoC security combines FPGA - 270K Logic Elements together.Tray package houses this SoC system on a chip.An integral part of this SoC consists of a total of 360 I/Os.For safe operation, it is advisable to utilize a power supply with 0.9V voltage.In the SoCs wireless, high voltages above 0.93V are considered dangerous and should not be used.In order to run it, it must be fed by at least 0.87V of power.It is possible to configure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet specific needs during the design process.The system on a chip uses 780 terminations in total.In order for this SoC chip to work properly, you can have 360 outputs.This system on chip SoC requires 0.9V power supply at all.The SoC chip is equipped with 360 inputs.In logic system on chips, there are 270000 logic cells.