10AS027E2F29I2LG
Mfr.Part #
10AS027E2F29I2LG
Package / Case
780-BBGA, FCBGA
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 780FBGA
Package / Case :
780-BBGA, FCBGA
Number of Inputs :
360
Width :
29mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Logic Cells :
Length :
29mm
Number of I/O :
360
Speed :
1.5GHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Terminal Position :
BOTTOM
JESD-30 Code :
S-PBGA-B780
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Height Seated (Max) :
3.35mm
Supply Voltage :
0.9V
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Number of Terminations :
780
Terminal Pitch :
1mm
Power Supplies :
0.9V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Datasheets
10AS027E2F29I2LG
Altera (Intel) 10AS027E2F29I2LG
780 Terminations -40°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 360 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
Based on the core processor(s) Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™, this SoC has been developed.The manufacturer assigns this system on a chip with a 780-BBGA, FCBGA package as per the manufacturer's specifications.A SoC chip with 256KB RAM is provided for users to enjoy reliable performance.As far as its internal architecture is concerned, this SoC design employs the MCU, FPGA technique.It is part of the Arria 10 SX series of system on a chips.It is recommended that this SoC meaning be operated at -40°C~100°C TJ on an average.As one of the most important things to note is that this SoC security combines FPGA - 270K Logic Elements together.Tray package houses this SoC system on a chip.An integral part of this SoC consists of a total of 360 I/Os.For safe operation, it is advisable to utilize a power supply with 0.9V voltage.In the SoCs wireless, high voltages above 0.93V are considered dangerous and should not be used.In order to run it, it must be fed by at least 0.87V of power.It is possible to configure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet specific needs during the design process.The system on a chip uses 780 terminations in total.In order for this SoC chip to work properly, you can have 360 outputs.This system on chip SoC requires 0.9V power supply at all.The SoC chip is equipped with 360 inputs.In logic system on chips, there are 270000 logic cells.