10AS027E2F29E2SG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10AS027E2F29E2SG
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
780-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 780FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
System On Chip (SoC)
Number of Outputs :
360
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Length :
29mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Speed :
1.5GHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Number of Terminations :
780
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Logic Cells :
Terminal Form :
Ball
Number of Inputs :
360
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
RAM Size :
256KB
Package / Case :
780-BBGA, FCBGA
HTS Code :
Width :
29mm
Number of I/O :
Terminal Position :
BOTTOM
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ
Qualification Status :
Not Qualified
Surface Mount :
yes
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Series :
Arria 10 SX
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JESD-30 Code :
S-PBGA-B780
Architecture :
MCU, FPGA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Pitch :
1mm
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Power Supplies :
0.9V
Height Seated (Max) :
3.35mm
Primary Attributes :
FPGA - 270K Logic Elements
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Supply Voltage :
0.9V
Datasheets
10AS027E2F29E2SG
Altera (Intel) 10AS027E2F29E2SG
780 Terminations 0°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 360 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
Based on the core processor(s) Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™, this SoC has been developed.There is a 780-BBGA, FCBGA package assigned to this system on a chip by the manufacturer.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides reliable operation.A MCU, FPGA technique is used for the SoC design's internal architecture.Arria 10 SX is the series name of this system on chip SoC.This SoC meaning should have an average operating temperature of 0°C~100°C TJ when it is operating normally.A significant feature of this SoC security is the combination of FPGA - 270K Logic Elements.There is a state-of-the-art Tray package that houses this SoC system on a chip.As a whole, this SoC part is comprised of 360 inputs and outputs.Ideally, a power supply with a voltage of 0.9V should be used.An excessive voltage of 0.93V is considered unsafe for the SoCs wireless, so voltages higher than that are not allowed.As long as it receives a power supply that is at least 0.87V, it should be able to function.In order to cater to different design requirements, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be reconfigured to serve different needs.system on a chip benefits from 780 terminations.This SoC chip is capable of having 360 outputs, which is convenient.There is 0.9V power supply requirement for this system on chip SoC.The SoC chip offers 360 inputs.System on chips of logic are comprised of 270000 logic cells.