10AS027E1F29I1SG
Mfr.Part #
10AS027E1F29I1SG
Package / Case
780-BBGA, FCBGA
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 780FBGA
JESD-30 Code :
S-PBGA-B780
Height Seated (Max) :
3.35mm
Number of Terminations :
780
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Terminal Pitch :
1mm
Number of I/O :
360
HTS Code :
Length :
29mm
Package / Case :
780-BBGA, FCBGA
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Speed :
1.5GHz
Width :
29mm
Supply Voltage :
0.9V
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Datasheets
10AS027E1F29I1SG
Altera (Intel) 10AS027E1F29I1SG
780 Terminations -40°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 360 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
A core processor Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ is used to build this SoC.Its package is 780-BBGA, FCBGA.A 256KB RAM SoC chip provides reliable performance to users.Internally, this SoC design uses the MCU, FPGA technique.A system on chip SoC of this type belongs to the Arria 10 SX series.For this SoC meaning, the average operating temperature should be -40°C~100°C TJ.A key point to note is that this SoC security combines FPGA - 270K Logic Elements.It comes in a state-of-the-art Tray package.Total I/Os on this SoC part are 360.A 0.9V power supply should be used.There are voltages higher than 0.93V that should be avoided when using the SoCs wireless.There is a possibility that it can be powered by a power supply of at least 0.87V.The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be configured to meet different design requirements.Having 780 terminations in total makes system on a chip possible.